Neoficiální informační stránky o jaderných elektrárnách v ČR

Švédsko se obrací k jádru

Po havárii v jaderné elektrárně Fukušima v Japonsku se Evropa začala postupně distancovat od myšlenky výstavby nových jaderných elektráren či jejich rozšíření, modernizaci stávajících reaktorů, atd. Cílem mnoha zemí se nyní staly obnovitelné zdroje energie a jejich větší využívání. A tedy i kupříkladu snížení cen elektřiny.

Ve Švédsku, kde vládnou zelení spolu se sociálními demokraty, se nyní postupně upouští od původního návrhu udělat zemi energeticky soběstačnou pouze díky energii z obnovitelných zdrojů. Ba co víc, Švédové prohlašují, že takto soběstačná země ani nemůže existovat. To prohlašuje stát, který má jednu z nejlepších geografických poloh na světě. „Ve Švédsku musíme mít robustní elektrické soustavy s vysokou úrovní bezpečnosti dodávek, nízkým dopadem na životní prostředí a také energii za konkurenceschopné ceny,” stojí ve společném prohlášení vlády a opozice z tohoto roku.

Jaderná energetika se opět začne vyplácet

Švédská vláda si je vědoma důležitosti jaderné energetiky, protože i nyní vyrábí 9 jaderných reaktorů celkem 40 % elektrické energie dodávané do elektrické sítě celé země. Nedávno také vyslyšela argumenty výrobců elektřiny z jádra a rozhodla se ke změnám v oblasti financování energetiky. Zásadní změnou je postupné rušení daní z výroby pro jaderné elektrárny. To proběhne v období 2017-2019. Neustále navyšování této daně totiž nutilo zvyšovat i ceny elektřiny pro spotřebitele.

V návaznosti na to výrobci z jádra poukazovali na fakt, že kvůli stálému zvyšování daní musely být odstaveny už minimálně tři reaktory. To znamená pro zemi postupnou destabilizaci elektrické sítě. Vláda se proto rozhodla, že nahradí starší reaktory a postaví nové, a to v celkovém počtu 10 kusů. Do roku 2040 sice chce být 100 % soběstačná na obnovitelných zdrojích, ale rozhodně to neznamená také datum, kdy skončí svou službu i poslední reaktor.

Jaderná energetika jako podnikatelské odvětví šla ve Švédsku poslední roky do útlumu hned z několika důvodů: neustálé zvyšování daní (a tedy úbytek peněz), přísnější bezpečnostní požadavky (a tedy zvýšení investic do těchto položek), pokles cen energií, aj.

Zatímco ve Francii či Británii se zdlouhavě uvažuje, kdo se postará nejlépe o modernizaci stávajících jaderných elektráren a zařízení, ve Švédsku hozenou rukavici ihned zvedl tamní energetický gigant Vattenfall. Ten se zavázal, že bude postupně investovat finanční prostředky do oprav hned několika reaktorů. Aby mohly fungovat i po roce 2020.


Publikováno: říjen 2016

Upozornění:
Článek čerpá z veřejně dostupných zdrojů, může obsahovat nepřesné nebo neaktuální informace.