Neoficiální informační stránky o jaderných elektrárnách v ČR

Město Ivančice

Město Ivančice leží v Jihomoravském kraji a náleží do okresu Brno-venkov. Rozkládá se na soutoku tří řek: Oslavy, Jihlavy a Rokytné. Střed Brna je vzdálen asi 20 km.

Historie Ivančic

Ivančice se řadí k nejstarším městům Moravy. Obyvatel zde žije přibližně 9600. Díky výhodné poloze na soutoku řek sloužilo v historii jako křižovatka obchodních cest a mělo velký význam jako královské město. První písemná zmínka pochází již z roku 1221. Jedná se o obec tradičně vinařskou, náležící do znojemské vinařské podoblasti. Sousedí například s obcemi Oslavany, Moravský Krumlov, Hlína, Moravské Bránice a Neslovice. Od roku 2003 jde o obec s rozšířenou působností, jejíž správní obvod čítá 17 obcí.

Občanská vybavenost v Ivančicích

Bohaté možnosti ve městě i okolí

Město ležící v kotlině Boskovické brázdy má nádhernou okolní přírodu s řekami, rybníky, lesy a loukami. Co se týká dopravy, vede sem kromě silnic i železnice. Ivančice poskytují bohaté turistické a sportovní možnosti. Dnes je to obec moderní, s mateřskými, základními i středními školami, ubytovacími zařízeními a mnoha významnými památkami.

Historické jádro

Historické jádro Ivančic je městskou památkovou zónou. Především na Palackého náměstí stojí mnoho historických domů. K významným architektonickým památkám řadíme budovu radnice (dříve hrad), kostel Nanebevzetí Panny Marie s hranolovitou věží jako dominantou města, renesanční dům Nová hospoda a židovský hřbitov. Zachovaly se části městských hradeb a část viaduktu přes řeku Jihlavu jako technická památka.

Muzeum v Ivančicích bylo otevřeno roku 1894 a patří k nejstarším moravským regionálním muzeím. Vyniká rozmanitými a bohatými sbírkami. Část je věnována i rodákovi Alfonsu Muchovi.

Bohatá síť cyklostezek

Okolí si můžete prohlédnout z rozhledny na Hlínském kopci postavené v nadmořské výšce 450 m nedaleko Ivančic. Okolí je hustě protkáno cyklostezkami, turistickými trasami a nechybí ani různá sportoviště. Některé cyklostezky jsou tematické. Energetická cyklostezka vede přes dvě přehrady na řece Jihlavě (Malešickou a Mohelskou) a její název napovídá, že díky ní můžete vidět jadernou elektrárnu Dukovany. K dalším oblíbeným cyklostezkám patří Hornická, Templářská a Pivovarská. Cestou se projíždí hlubokými kaňony i otevřenou krajinou, nechybí vyhlídky a další atraktivní místa.Více se o městě Ivančice dozvíte na oficiálních stránkách města.