Neoficiální informační stránky o jaderných elektrárnách v ČR

Obce a města v okolí jaderných elektráren

Třebíč

Okresní město Třebíč leží na Vysočině v nadmořské výšce 450 m a má téměř 36 000 obyvatel. První písemná zmínka pochází z roku 1277. Počátky sahají ale až k roku 1101, kdy zde byl založen benediktinský klášter. Toto město památek UNESCO se stalo přirozeným centrem jihozápadní Moravy a rozkládá se malebně na obou březích řeky Jihlavy.

Týn nad Vltavou

Severně od Českých Budějovic a necelých 6 km severovýchodně od jaderné elektrárny Temelín leží jihočeské město Týn nad Vltavou. Rozkládá se na obou březích řeky Vltavy nedaleko jejího soutoku s Lužnicí.

Město Ivančice

Město Ivančice leží v Jihomoravském kraji a náleží do okresu Brno-venkov. Rozkládá se na soutoku tří řek: Oslavy, Jihlavy a Rokytné. Střed Brna je vzdálen asi 20 km.

Obec Temelín

V Temelíně žije okolo 860 obyvatel. Leží v Jihočeském kraji, náleží okresu České Budějovice a patří do regionu Týn nad Vltavou. Obec leží 6 km jihozápadně od Týna nad Vltavou a 24 km severně od Českých Budějovic. Tvoří ji 10 místních částí. První písemná zmínka pochází z roku 1381.

Obec Dukovany

Dukovany jsou obcí, jež dala název nedaleké jaderné elektrárně. Té musely ustoupit jiné tři vesnice: Skryje, Lipňany a Heřmanice. Zachovaly se jen kapličky zrušených obcí a památník obětem 1. světové války ve Skryjích.