Neoficiální informační stránky o jaderných elektrárnách v ČR

Práce v jaderných elektrárnách a energetickém průmyslu

Jaderné elektrárny jsou významným zdrojem elektrické energie a v České republice velkým dílem pokrývají nároky na energii vůbec.

Koho zajímá jaderná energetika a chtěl by se jí profesně věnovat, může své kroky směřovat například na tyto vysoké školy:

Nicméně jaderná elektrárna vyžaduje pro svůj chod řadu profesí, které s jadernou energetikou nemají vlastně ani nic společného. Nejrůznější technické obory se zde prolínají s ostatními, například s ekonomickými, logicky se zde uplatní i takové profese jako pracovník úklidu.

Jak se jaderným elektrárnám daří

Jaderná elektrárna Temelín měla v roce 2017 neuvěřitelnou výrobu elektrické energie. Byla zkrátka rekordní a rok 2018 ji zřejmě nepřekoná jen z důvodu odstávky prvního bloku. Plánují se modernizace zařízení, výměna potrubí, úprava čerpadel a další kroky. Neustále se nabírají noví zaměstnanci a chystají vysoké investice.

Pracuje zde téměř 1200 zaměstnanců. Přijímat se má odhadem několik desítek nových sil, a to do provozu, řízení techniky, péče o zařízení, ale do oblasti IT technologie. Hlavními důvody jsou generační obměna a vykrytí běžných personálních změn. V roce 2017 našlo v jaderné elektrárně Temelín práci 100 nových zaměstnanců. Se získáváním pracovníků není v jaderných elektrárnách problém, zájemců bývá dostatek. Navázána je spolupráce s vysokými i středními školami, organizují se odborné stáže, důležitá je i účast na pracovních veletrzích.

Co se týká platů, navyšuje se objem prostředků na smluvní mzdy a v roce 2018 se velká část zaměstnanců dočká nárůstu tarifní mzdy.

Pro jadernou elektrárnu je základem zázemí velmi silné společnosti na trhu. Dalšími výhodami a zároveň samozřejmostí jsou zaškolení, další vzdělávání, sociální výhody a motivační složky mzdy.

Aktuální nabídky

Jaderná elektrárna nabízí například tyto pozice:

Plat se na těchto pozicích pohybuje od 20000,- do 35000,- hrubé měsíční mzdy v závislosti na vzdělání, zkušenostech, certifikátech a absolvovaných kurzech s potvrzením.

Příklady nabízených pozic

Hlavní inženýr projektu elektro je velmi žádané místo. Zajímavým lákadlem je smlouva na dobu neurčitou, plat může dosáhnout až 45 000,- Kč. Požadavky jsou vysokoškolské vzdělání technického směru elektro, 2letá praxe v řízení projektu a projektové dokumentace.

Pozice rozpočtář-kalkulant by mohla zaujmout lidi se vzděláním technického směru, a to středoškolské nebo vyučení s maturitou, strojního zaměření. I tady je požadována praxe, 2 roky. Nicméně smlouva na dobu neurčitou, plný úvazek a odpovídající ohodnocení to výrazně vynahradí.

Jaderná elektrárna může oslovit svými výhodami i zájemce s nižším vzděláním. Pozice svářeč plastů požaduje střední odborné vzdělání nebo vyučen v oboru. Dvouletá praxe je samozřejmostí, důraz je také kladen na vedení týmu a schopnosti organizaci práce. Odměnou za to je smlouva na dobu neurčitou, dlouhodobý odborný rozvoj, příspěvek na Vánoce, jeden týden dovolené navíc nebo také důchodové pojištění.

Dále je hledán zaměstnanec na pozici elektrikář-montér. Opět je nutností praxe 2 roky. Očekává se samostatnost a pracovitost. Získáte tak zaškolení, další odborné vzdělávání, sociální podmínky, ale i zajímavý plat a motivační složku mzdy.

Co se týká práce v jaderné elektrárně, možná bude nutno přestěhovat se. Jelikož jsou u nás pouze dvě takovéto elektrárny, jsou budovány byty pro zaměstnance v blízkých obcích. Kdo touží v tomto oboru pracovat, měl by s bydlením poblíž elektrárny počítat.Přehled aktuálních pozic v elektrárně Temelín naleznete například na stránkách JobDnes.cz