Neoficiální informační stránky o jaderných elektrárnách v ČR

Město Třebíč

Okresní město Třebíč leží na Vysočině v nadmořské výšce 450 m a má téměř 36 000 obyvatel. První písemná zmínka pochází z roku 1277. Počátky sahají ale až k roku 1101, kdy zde byl založen benediktinský klášter. Toto město památek UNESCO se stalo přirozeným centrem jihozápadní Moravy a rozkládá se malebně na obou březích řeky Jihlavy.

Občanská vybavenost v Třebíči

Město plné památek

Díky bohaté historii je toho v Třebíči hodně co obdivovat. Město Třebíč se stalo roku 2003 třetí lokalitou UNESCO na Vysočině. Do prestižního Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO byly zapsány židovská čtvrť, židovský hřbitov a románsko-gotická bazilika svatého Prokopa.

Benediktinský klášter

Impozantní stavba třebíčského benediktinského kláštera pochází z počátku 12. století. Dnes je řazena ke skvostům středověkého stavitelství v rámci celé Evropy. Klášter byl v 16. století přestavěn na renesanční zámek, bazilika byla oddělena od zbytku stavby a zřízena v ní byla kaple sv. Prokopa. Zdobí ji jedny z nejstarších nástěnných maleb na našem území. Dnes v klášteře sídlí Muzeum Vysočiny Třebíč.

Židovská čtvrť a hřbitov

Místní židovská čtvrť je jedinou židovskou památkou ležící mimo izraelské území samostatně zapsanou v seznamu UNESCO a řadí se v Evropě mezi nejzachovalejší. I židovský hřbitov patří k nejlépe zachovalým a největším u nás. Sloužil svému účelu ještě nedávno.

Věž a historické náměstí

Město Třebíč se může pochlubit největšími věžními hodinami v rámci Střední Evropy, a to na Městské věži. Průměr ciferníku je 5,5 m, výška číslic 60 cm. Krásný výhled nabízí ochoz této věže ve výšce 35 m.

Zdejší Karlovo náměstí rozhodně stojí za návštěvu, a to nejen kvůli věži. Je rozlehlé, se spoustou krásných historických domů. K nejkrásnějším se řadí Malovaný dům, nyní sídlo informačního centra a galerie. K významným architektonickým počinům patří i bývalá městská spořitelna, Černý dům nebo Dům U Hradeb.

Příroda a sport v Třebíči

Centrum města leží v údolí řeky Jihlavy, zbytek města se rozkládá po návrších. Příroda poblíž Třebíče je krásná, vzniklo zde několik přírodních parků a rezervací. Severně leží soustava rybníků. Zajímavostí pak je naleziště vltavínů na jihu města. Sportoviště jsou zde pro děti i dospělé. Město spolu s jeho okolím je protkáno sítí turistických stezek i cyklostezek, jedna vede například do Dukovan se známou jadernou elektrárnou poblíž.

Jak je to v Třebíči s kulturou?

Kulturní vyžití zajišťují především kino, divadlo a Národní dům. Konají se zde pravidelné i mimořádné kulturní akce, hudební a folklorní festivaly, přehlídka divadelních souborů i mezinárodní festival klasické hudby. Každoročně se konají oslavy s průvodem historických postav jako připomínka zápisu města do seznamu UNESCO. V prostorách bývalého zámku vzniklo Muzeum Vysočiny, za návštěvu stojí Galerie Malovaný dům nebo Galerie v Zadní synagoze.

Ve městě nechybí řada ubytovacích a stravovacích zařízení. Není problém pohodlně se ubytovat, zajít do restaurace, pizzerie, cukrárny, kavárny či baru.Více se o Třebíči můžete dozvědět na oficiálních stránkách města.