Neoficiální informační stránky o jaderných elektrárnách v ČR

Týn nad Vltavou

Severně od Českých Budějovic a necelých 6 km severovýchodně od jaderné elektrárny Temelín leží jihočeské město Týn nad Vltavou. Rozkládá se na obou březích řeky Vltavy nedaleko jejího soutoku s Lužnicí.

První zmínky o existenci pocházejí již z první poloviny 11. století a díky tomu se řadí k nejstarším sídlům na jihu Čech. V současné době zde žije přibližně 8 000 obyvatel. Jde o město s veškerou občanskou vybaveností a infrastrukturou, poskytující bohaté kulturní i sportovní možnosti.

Občanská vybavenost ve městě Týn nad Vltavou

Historické a kulturní zajímavosti města

Historickou dominantu města tvoří náměstí s několika krásnými budovami, kostelem svatého Jakuba a zámkem. Uvnitř bývalého arcibiskupského zámku dnes sídlí muzeum se sbírkou vltavínů a loutek, nechybí expozice historie regionu a vorařství.

Pod zámkem se rozkládá síť podzemních chodeb. Kdysi stál v obci i hrad, z něj se dochoval již pouze příjezdový most. Otáčivé hlediště v těchto místech je obdobou hlediště v Českém Krumlově. Vytvořeno bylo roku 1983 místním divadelním spolkem. V prestižní Městské galerii U Zlatého slunce vystavují svá díla přední čeští výtvarní umělci.

Dostupnost Týna nad Vltavou

Ve městě i okolí se nachází řada penzionů a hotelů včetně restauračních zařízení. Dostupné je vlakem, autem i autobusem. Nechybí možnosti ubytování v soukromí, chaty, kempy a tábory. Je znát, že jde o obec s vodáckou turistikou, na plavbu láká i lodní vyhlídková trasa. Městem prochází turistické trasy a cyklostezky.

Turistika a okolí

Nedaleko města na návrší Semenec stojí netradiční vyhlídková plošina s výhledem do okolí, kterém dominuje jaderná elektrárna Temelín. U této rozhledny mají svůj start dvě naučné stezky. První je kratší stezka Semenec, druhou Stezka z Týna až na Onen Svět – nejdelší naučná stezka v ČR. Návštěvníci této oblasti mohou obdivovat krásné přírodní scenérie, zavítat do přírodního parku Písecké hory, arboreta i botanické zahrady.

Okolí Týna nad Vltavou je bohaté na rybníky i historické památky. Hradů a zámků je zde požehnaně. K nejznámějším se řadí Hluboká nad Vltavou, Český Krumlov a Bechyně. K dalším zajímavostem patří zřícenina Kozí Hrádek, rybářské muzeum Vodňany, Archeopark Netolice, Holašovice, Kleť a spousta jiných míst.Více se o Týnu nad Vltavou dozvíte na oficiálních stránkách města.