Neoficiální informační stránky o jaderných elektrárnách v ČR

Obec Temelín

Obec Temelín by asi málokdo znal, kdyby na jejím území nebyla vybudována jaderná elektrárna. Ta zcela dominuje místní krajině a navždy pozměnila životy místních lidí.

Kde se Temelín nachází

V Temelíně žije okolo 860 obyvatel. Leží v Jihočeském kraji, náleží okresu České Budějovice a patří do regionu Týn nad Vltavou. Obec leží 6 km jihozápadně od Týna nad Vltavou a 24 km severně od Českých Budějovic. Tvoří ji 10 místních částí. První písemná zmínka pochází z roku 1381.

Jaderná elektrárna Temelín

Jaderná elektrárna Temelín tvoří velkou část katastru obce. Nachází se přesněji asi 2 km od Temelína, na místě dřívější vesnice Temelínec. Chladící věže se stoupající párou jdou vidět ze vzdálenosti přibližně 50 až 70 km. V málo členité jihočeské krajině a návršní poloze působí chladící věže hodně dominantním dojmem.

Výstavba elektrárny začala roku 1985 a dokončena byla roku 2002, jde tedy o jednu z nejnověji vybudovaných jaderných elektráren v rámci Evropy. Z původně plánovaných čtyř bloků byly nakonec realizovány dva, oba jsou po rekonstrukci. Jedná se o elektrárnu s největším instalovaným výkonem u nás. Od hranic s Německem a Rakouskem je elektrárna vzdálena přibližně 50 km, proto se stala častým tématem politických diskusí a středem zájmu různých ekologických organizací.

Jak na obyvatele jaderná elektrárna působí

Problémem Temelína je především vizuální znečištění. Místní si již na přítomnost „monstra“ celkem zvykli, nicméně působí na člověka spíše nepříjemně. Komplex jaderné elektrárny je obecně vnímán negativně a má výrazný dopad na krajinný ráz. Práci v JE Temelín navíc nenalezlo ani příliš místních obyvatel. Pokud dojde k plánované dostavbě dalších bloků, přibydou i chladící věže, stejně vysoké jako ty stávající. Rozšířit se bude muset i elektrické vedení.

Výlet do Temelína?

Jak do Temelína? Autem, autobusem i vlakem. Obec dokonce leží na železniční trati Číčenice-Týn nad Vltavou. V obci se nachází náves s rybníkem a několik restauračních zařízení, vedou do ní cyklostezky a je i díky elektrárně poměrně hojně navštěvována nejen cyklisty. Díky penězům obdrženým jako kompenzaci za přítomnost elektrárny se obci hospodaří o něco lépe. Peníze se investují především do záležitostí, které nejdou na první pohled úplně vidět, například na opravu komunikací. Návštěvníci Temelína se mohou podívat třeba na pěknou kapličku, náves s rybníkem či zajímavý objekt školy z 19. století.Více se obci Temelín dozvíte na ObecTemelín.cz.