Neoficiální informační stránky o jaderných elektrárnách v ČR

Když nám nabízejí tzv. půjčku bez registru dlužníků...


Každý, kdo má základní přehled o světě půjček ví, že nový zákon o spotřebitelském úvěru dává povinnost bankám i nebankovním úvěrovým společnostem, aby své klienty řádně prověřili z hlediska jejich schopnosti splácení úvěru. Jak je tedy možné, že jsou otevřeně nabízeny půjčky bez registru dlužníků? Odpověď je snadná: jedná se zpravidla o menší půjčky s krátkou dobou splatnosti, při jejichž posuzování a schvalování se do registru dlužníků nenahlíží. Věřitelské společnosti pouze ověřují, jaké má klient příjmy.

Nebankovní společnost tedy očekává, že všichni dokáží malou půjčku splatit?

Přímo takto se to říci nedá. Statistiky hovoří poměrně jasně - k exekuci jsou nejčastěji posílány právě malé půjčky. Poradny při finanční tísni ve svých zprávách uvádějí, že 85% všech jejich klientů, kteří se dostali do finanční tísně, mělo právě malou půjčku.

Proč tedy úvěrové společnosti i nadále do registrů dlužníků nenahlížejí anebo to alespoň proklamují?

Důvodem jsou dvě hlavní věci:

• První je skutečnost, že malý dluh se dá formou exekuce celkem snadno získat zpět. Každý někde bydlíme a máme doma nějaký majetek, který lze v případě nutnosti prodat.

• Dalším důvodem nabídky půjček bez registru dlužníků je jiný přístup k posuzování zápisů v registru. Úvěrová společnost totiž může do registru nahlédnout, ale jeden či dva malé negativní zápisy tolerovat.

Půjčka bez prověřování registru dlužníků by měla být až krajním řešením

Někdy se toho na člověka sesype hodně najednou. Má hypotéku, k tomu často půjčku na auto. A zvládá celkem dobře splácet. Jenže pak se sejde více věcí najednou - porucha na autě, pokažená lednice, k tomu třeba narozeniny někoho z rodiny a Vánoce za dveřmi. Doporučenou finanční rezervu v podobě šesti měsíčních platů má jen málokdo.

Studna vyschla a už není kde brát. Jenže v bance půjčku v této situaci asi nikdo neschválí. Právě takové scénáře často zavedou lidi do nebankovní úvěrové společnosti a přimějí je zažádat zrovna o půjčku bez kontroly dluhových rejstříků.

Když máme jistý příjem, není problémem žádná půjčka

Jestliže jsme si jistí naším příjmem a víme, že se splácením nebude potíž, je i půjčka bez nahlížení do registru dlužníků dobrou variantou. Vyhneme se zbytečným otázkám, nepříjemnému šťourání v našem soukromí, a hlavně si rychle zjistíme finanční záplatu. Často je možné si i individuálně nastavit splátky a splácet pak třeba jen několik stovek měsíčně.

Ale pozor, půjčka bez registru by rozhodně neměla být pravidlem. Je poměrně drahá, proto je v případě nedostatku financí vhodné se nejdříve soustředit na levnější bankovní půjčky, i když na dlužníka kladou vyšší nároky.Publikováno: 15.10.2018