Neoficiální informační stránky o jaderných elektrárnách v ČR

Investice do bezpečnosti Temelína

Po nešťastných událostech v Japonsku se evropské nejen jaderné elektrárny zavázaly k tomu, že budou plnit tzv. stress-testy. Ty jim nařídila Evropská komise. Jeden z hlavních kroků nyní dokončili v jaderné elektrárně Temelín. V horizontu posledních několika let se tamním provozovatelům podařilo vylepšit hasičskou stanici, nakoupit těžkou techniku pro odstranění trosek a pořídili také speciální stany pro havarijní štáb. Modernizace stála více než dvacet milionů korun.

Odolá i zemětřesení

Zátěžové testy prokázaly, že nyní je schopná JE Temelín odolat i zemětřesení o síle 5,5 stupňů Richterovy škály. Zemětřesení o takové síle však nejsou v ČR vůbec běžná, a už vůbec se netýkají lokalit kolem JE Temelín v jižních Čechách. Opatření mají svou logiku, protože při jakémkoliv poškození jižních Čech by JE zůstala odříznutá, a je proto velmi důležité, aby si byla schopná co nejvíce poradit sama – bez pomoci zvenčí.

Proto byly zakoupeny především čtyři speciálně upravené kontejnery z konstrukce lehké ocele v celkové výši osm milionů korun. Tyto kontejnery slouží jako bezpečnostní schránka pro speciální vybavení a technická zařízení, která se užívají při odklízení živelných pohrom či jiných katastrof. Mimo jiné se zde nyní skladuje právě i těžká technika, která je schopná odklidit následky silného zemětřesení.

JE Temelín je pro naši republiku velmi klíčovým strategickým a energetickým bodem. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. I proto jsou výše uvedená opatření navržena tak, aby si v případě živelné pohromy elektrárna dokázala sama poradit po dobu tří dnů.


Publikováno: říjen 2016

Upozornění:
Článek čerpá z veřejně dostupných zdrojů, může obsahovat nepřesné nebo neaktuální informace.