Neoficiální informační stránky o jaderných elektrárnách v ČR

Záporožská jaderná elektrárna

Lokalita

Záporožská jaderná elektrárna (ukrajinsky Запорізька атомна електростанція, Запорізька АЕС, Zaporizka atomna elektrostancija) se nachází na jihovýchodě Ukrajiny u města Enerhodar v Záporožské oblasti. Elektrárna je svým výkonem první v Evropě a pátá ze všech jaderných elektráren ve světě. Její poloha poskytuje stabilní základ pro výrobu elektrické energie, která pokrývá značnou část energetických potřeb Ukrajiny. Zdrojem pro chlazení je Kachovská přehrada, které dopomáhají dvě chladicí věže, dva rozstřikovací bazény a rozstřikovací kanály. Celkově se jedná o otevřený chladicí okruh ohrazený hrází. V blízkosti jaderné elektrárny, asi 3 kilometry východně, se nachází také Záporožská tepelná elektrárna, která používá jako primární palivo zemní plyn.

zaporozska jaderna elektrarna

Kliknutím zobrazíte detaily na Mapy.cz

Historie

Rozhodnutí postavit jadernou elektrárnu v Záporožské oblasti podle unifikovaného sovětského projektu jaderných elektráren s reaktory typu VVER-1000 přijala Rada ministrů SSSR v roce 1977. V roce 1979 byla započata výstavba pomocných zařízení a infrastruktury. V roce 1980 byl schválen technický projekt výstavby první etapy jaderné elektrárny sestávající ze 4 energetických bloků typu V320.

V roce 1980 začala výstavba samotných bloků. V letech 1984-1987 stihly být uvedeny do provozu čtyři energetické bloky a v roce 1988 byl přijat projekt rozšíření elektrárny zahrnující stavbu dalších dvou reaktorů identického typu. V srpnu 1989 byl do sítě připojen blok č. 5. Spuštění šestého energetického bloku bylo plánováno na rok 1990 a jeho dokončenost dosahovala téměř 100%, ale kvůli vyhlášenému zákazu výstavby nových bloků v Ukrajinské svazové republice to nenastalo, jeho výstavba byla v roce 1990 zastavena. Po zrušení zákazu v roce 1993 se výstavba v letních měsících roku 1993 rozběhla a v roce 1995 byl blok připojen do sítě. Šestý blok dokončila Ukrajina sama. Od uvedení šestého bloku do provozu v roce 1996 se Záporožská jaderná elektrárna stala největší ze všech jaderných elektráren v Evropě. Původně bylo zamýšleno vystavět ještě blok č. 7 a 8. Byly pro ně dokonce vytvořeny základy a přivezeny již vyrobené parogenerátory, které jsou stále uskladněny v elektrárně jako náhradní, tyto plány však zanikly s rozpadem Sovětského svazu.


Autor: Ralf1969Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Technické informace

Záporožská jaderná elektrárna byla vybudována dle plánu čtyř tlakovodních reaktorů VVER 1000/320 společně s rozšířeným plánem o dva identické reaktory, každý o nominálním výkonu přibližně 1000 MW. Reaktory 1 až 5 byly uvedeny do provozu v rozmezí let 1985–1989, poslední šestý blok bylo plánováno spustit v roce 1990, ale byl spuštěn až v roce 1996. Záporožská jaderná elektrárna se od svého spuštění stala první jadernou elektrárnou, která od svého spuštění vyrobila 1 bilion kWh elektřiny, stalo se tak 29. března 2015 v 11:40 hodin.

Současná situace

Během ruské invaze na Ukrajinu v březnu 2022 byla Záporožská jaderná elektrárna ostřelována, což způsobilo požár v nedaleké výcvikové budově. Útok se dotkl i oblasti blízkého reaktoru, ale bez vážnějších následků na jadernou bezpečnost. Situace ukazuje na význam ochrany jaderných zařízení v době konfliktu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) vyzvala k ukončení bojů u jaderné elektrárny kvůli její citlivosti a potenciálnímu ohrožení radiací.

Mezinárodní spolupráce a podpora v oblasti jaderné bezpečnosti jsou nezbytné pro udržení stabilitu a ochranu jaderného odvětví v regionu.